CATHARSIS
sâmbătă, 7 mai 2011
marți, 3 mai 2011
Din seria Botosani
duminică, 1 mai 2011
Festivalul " AmFiTeatru " Botosani
Am intampinat primele raze a zilei de vineri in autocarul ce urma sa ne duca la Botosani.
Inca din Bucuresti puteam simti stomacelele pline cu fluturi ce faceau sangele sa ne fiarba de nerabdare.
Inca din Bucuresti puteam simti stomacelele pline cu fluturi ce faceau sangele sa ne fiarba de nerabdare.
Bucuria, muzica si voia buna ne-a ajutat sa suportam orele petrecute in cutia cu roti.
Ajunsi acolo ne-am pus pe treaba; ceea ce se demonteaza se monteaza. Rotite, scanduri, capse, panza, munca si.. panourile sunt gata, insa ziua nu se termina aici, urma sa "probam scena".
Noapte, obositi, somnorosi si cozi la dus..
Ziua cea mare..la ora 10.30 urma sa daruim ceea ce e mai bun si mai copt. Culise, machiaj, costume si noi: toata familia.
Feed-back: vorbe calde, zambete ascunse si putina sfiala. Eram fericiti, de parca renascusem.
Ajunsi acolo ne-am pus pe treaba; ceea ce se demonteaza se monteaza. Rotite, scanduri, capse, panza, munca si.. panourile sunt gata, insa ziua nu se termina aici, urma sa "probam scena".
Noapte, obositi, somnorosi si cozi la dus..
Ziua cea mare..la ora 10.30 urma sa daruim ceea ce e mai bun si mai copt. Culise, machiaj, costume si noi: toata familia.
Feed-back: vorbe calde, zambete ascunse si putina sfiala. Eram fericiti, de parca renascusem.
Urma sa asteptam premierea
tic-tac tic-tac tic-tac...
Ne tineam de maini si asteptam, iar munca noastra nu a fost zadarnica:
tic-tac tic-tac tic-tac...
Ne tineam de maini si asteptam, iar munca noastra nu a fost zadarnica:
Premiu pentru Cea mai buna actrita in rol principal s-a acordat Corinei Ciuca
Premiu pentru Cel mai bun actor in rol principal a mers catre Ionut Raicu
Deasemenea am primit si Premiu Special al juriului pentru scenografie si costume
Nominalizarile au fost urmatoarele:
Alexandra Popescu - Cea mai buna actrita in rol secundar
Gabriel Oprea -Cel mai bun actor in rol secundar
Mihai Mitrea -Cel mai bun actor in rol secundar
La Marele premiu al Festivalului "AmFiTeatru", spectacolul "Feudalul" a fost nominalizat alaturi de spectacolul "MOMO" al "Atelierului de teatru Botosani" si spectacolul "Intr-o zi de Primavara" a trupei The Knokers din Suceava(castigatorii festivalului).
1 Mai, reintorsi la Bucuresti: fericiti si tristi pentru ca s-a terminat.
(poze apar mai tarziu)
1 Mai, reintorsi la Bucuresti: fericiti si tristi pentru ca s-a terminat.
(poze apar mai tarziu)
duminică, 3 aprilie 2011
“MESAJ”
Esti lovit atat de tare,
Cand incerci sa ii ajuti;
Intr-o lume mult prea mare,
Te privesc cu ochii muti.
Nu soptesc,nimic nu spun,
Privesc in gol nestiind;
La ce lovituri ei te supun
Si iti soptesc zambind.
“Nu e nevoie sa fac asta
Pot trece singur peste…”
Ii inteleg, dar ca napasta,
Te lasa fara veste.
Ai incercat sa dai un sfat,
O mana de-ajutor;
Dar ai vazut pe cer curbat,
O umbra de cocor.
Iti da de veste sa stai calm,
Sa nu te mai agiti;
Si sa-i privesti pe toti din jur
Cu ochii linistiti.
Poate vei fi si tu iubit
Asa cum tu o faci…
De cei care ti-au multumit
Ca nu esti,ca sa taci.
Poate incearca toti sa creada
Ca lumea ester roz;
Dar ei nu vor inca sa vada
Gramada de moloz.
Daca ai incercat macar s-ajuti,
Persoana ce-o iubesti,
Nu te uita cu ochii uzi
Incearca sa zambesti.
Vei reusi cand vei spera
Ca totul va fi bine;
Si vei cadea cand vei renunta
La visul ce te tine.
Nu poti sa negi tu nicidecum ,
Ca nu ai ajutat..
Sau ca macar nu ai iubit,
Cu sufletul curat.
De te gandesti neincetat
La visul ce te tine,
El poate fi adevarat
Cand o sa fii cu mine.
Semnat: Tatty
sâmbătă, 2 aprilie 2011
Editia a VI-a a Festivalului Naţional de Teatru „Catharsis“ (2011)
La Colegiul Naţional „Gheorghe Şincai“ (CNGS) în ziua de 26 martie (sâmbătă), în sala de festivităţia avut loc o explozie de talente si emotii. Atât sâmbătă, cât şi duminică, liceul a găzduit şi a organizat a VI-a ediţie a Festivalului Naţional de Teatru „Catharsis“, al cărui preşedinte de onoare al juriului a fost Florin Zamfirescu.
Ca să împrăştie ritm şi energie prin sală, Trupa „Sobis“ a făcut o demonstraţie de gimnastică ritmică unde Kangoo Jumps n-au putut lipsi. În continuare, Trupa „Catharsis“ a CNGS a jucat piesa „Feudalul“ de Carlo Goldoni. Subiectul principal al comediei a fost moştenirea domeniului feudal, de unde n-a putut lipsi „pachetul de probleme şi neînţelegeri“ aferente.
Trupa care a spart gheaţa în concurs a fost „Atelierul de Teatru“ de la Colegiul Naţional „Mihai Eminescu“ din Botoşani, cu piesa „Jocul de-a vacanţa“ de Mihail Sebastian. După reprezentaţie, juriul a anunţat proba de improvizaţie: o dimineaţă obişnuită la şcoală, unde ei înşişi sunt elevii. Cum se întâmplă de cele mai multe ori, frumuseţea unei zile de şcoală este incompletă fără nebunia şi alergătura din jurul temei la mate.
A doua trupă concurentă a fost trupa „Amprente“ de la Colegiul de Ştiinţe „Grigore Antipa“, din Braşov, cu piesa „Cântăreaţa cheală“ de Eugen Ionesco. Improvizaţia şi-a „făcut apariţia“ cu o fabulă scurtă şi la obiect.
Următoarea trupă care a păşit pe scenă a fost trupa „AS“ a Colegiului Naţional „Gheorghe Lazăr“ din Bucureşti. „Forma lucrurilor“ de Neil LaBute a arătat o poveste de dragoste şi manipulare – „Fă artă, dar schimbă lumea“. Din cauza depăşirii limitei de timp, juriul a hotărât să excludă trupa de la proba de improvizaţie.
Trupa „Audienţă Generală“ din Cluj-Napoca a ridicat cortina cu opera rock „Eminescu, cugetări din azil“. La proba de improvizaţie întreaga trupă trebuia să se decidă asupra unei poezii de Eminescu, iar fiecare dintre ei să interpreteze câte o strofă. Atât sala, cât şi cei de pe scenă au crezut că fiecare dintre membrii trupei trebuie să recite câte o strofă la alegere din poezii eminesciene. Şi aşa a apărut nemulţumirea juriului.
A cincea piesă a zilei de sâmbătă s-a numit „Interviu cu repetiţie“, o adaptare după „Oferta de serviciu“ de Lia Bugnar şi Dana Magdici, jucată de trupa „Echo“ din Botoşani. Ca probă de improvizaţie, fetele au avut de reluat o scenă pe care au jucat-o chinuindu-se să cânte operă. Sunetul prelungit de final a gâdilat urechile spectatorilor şi a stârnit râsul plus ropotele de aplauze.
Următoarea trupă concurentă a fost trupa „Dor fără saţiu“ de la Liceul Teoretic „Dimitrie Bolintineanu“ din Bucureşti, cu piesa „Măscăriciul“ a lui A.P. Cehov. Pentru a le „îngreuna“ existenţa celor de pe scenă, juriul a decis ca la improvizaţie personajul principal să joace două scene în acelaşi timp, vorbind cu două personaje diferite.
A şaptea trupă din concurs a fost trupa „Okaua“ a Liceului Teoretic „Al. I. Cuza“ din Bucureşti, care a interpretat piesa „Google“ de Ionuţ Popescu. Dat fiind că în piesă au fost prezentate mai multe epoci, juriul le-a dat ca probă de improvizaţie o prezentare de modă pentru fiecare epocă: de la costume din piei de feline, până la rochiţe scurte şi tentante din anii ’20.
Mangalia a venit la Bucureşti cu trupa „Thaliamar“, de la Liceul Teoretic „Callatis“, cu piesa „Manualul de folosire al adolescentului“ de Aura Suparu Mircea, iar proba de improvizaţie le-a dat ocazia să dea nişte sfaturi, lucruri pe care ar vrea să le împărtăşească cu persoane de vârsta lor, adică de vârsta noastră.
Ultima trupă din concurs s-a numit „Prospero’s Group“ de la Palatul Copiilor din Bacău, iar piesa pe care au interpretat-o a fost „Împăiaţi-vă iubiţii“ de Teodor Mazilu. Văzându-i probabil destul de calmi pe parcursul piesei, juriul a decis să-i pună să reia o scenă, pe care s-o interpreteze cu nervi, cu ţipete, însă improvizaţia n-a fost prea aproape de „scandalul“ la care sala se aştepta.
După ce am părăsit sala de festivităţi pe la ora 19:40, am revenit în forţă a doua zi, duminică, 27 martie, la ora 10:00. După ce trupa „Dianoia“ a dat startul unei noi zile de teatru, ba chiar Ziua Mondială a Teatrului, trupele din concurs au jucat cam 10 minute fiecare pe un scenariu impus. În mare parte, ceea ce a atras atenţia a fost prezenţa cuvântului „teme“ sau „temă“ după caz, în aproape fiecare scenă.
Şi cum nimeni nu mai putea aştepta mult, după o chinuitoare pauză de două ore, juriul a deliberat, iar premiile au fost în sfârşit anunţate.
Primul premiul special al juriului a fost „Şi nu uitaţi şi pre Şincai“ acordat CNGS pentru organizare. Doina Vitu, membră a Trupei de teatru „Catharsis“ a primit premiu pentru scenografia spectacolului „Feudalul“ de Carlo Goldoni.
Un alt premiu special i-a revenit lui Ştefan Alexa pentru rolul lui Harib în piesa „Interviu cu repetiţie“. Pentru implicare în social, Trupa „Thaliamar“ a obţinut al patrulea premiu special.
Ultimul a fost câştigat de Trupa „AS“ pentru acurateţea concepţiei şi promovarea dramaturgiei contemporane. Premiul „Quod erat demonstrandum“ a fost obţinut de Trupa „Atelierul de teatru“.
Trupa „Amprente“ a primit premiul Blitz, iar Denisa Bordeanu, membră a trupei, a câştigat premiul „Actriţă mare în rol mic“, în timp ce premiul „Actor mare în rol mic“ i-a revenit lui Mihai Stoica, membru al Trupei „Dor fără saţiu“.
Premiile pentru cel mai bun actor şi cea mai bună actriţă în rol secundar au fost luate de Simon Francis („Atelierul de teatru“) şi Renata Avram („Echo“). Gabriel Păun din trupa „Dor fără saţiu“ a primit premiul pentru cel mai bun actor în rol principal, la braţ cu Ana Creţu, membră a Trupei „AS“, care a fost numită cea mai bună actriţă în rol principal. Marele premiu „Catharsis“ a revenit trupei „Okaua“ a Liceului Teoretic „Al. I. Cuza“.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)











